Piața rezidențială din București a rămas activă în luna august, înregistrând a doua cea mai bună lună din 2025 în ceea ce privește tranzacțiile de locuințe.
Un total de 4.469 de locuințe au fost vândute în capitală, un volum cu 10,1% mai mic decât cel din iulie, care a marcat un record absolut al anului, relevă o analiză Fortim Trusted Advisors.
Cu toate acestea, volumul din august a rămas cu peste 15% peste media lunară a anului 2025.
Sectorul 3 a condus în tranzacții, reprezentând aproape o treime din totalul vânzărilor de apartamente din București. Următoarele cele mai active zone au fost Sectorul 6, cu 796 de locuințe vândute, și Sectorul 1, cu 784 de unități tranzacționate.
Luna iulie a fost marcată de un avans semnificativ al vânzărilor, cu o creștere de 48% față de luna precedentă.
Acest avans a fost determinat de mai mulți factori, printre care dorința cumpărătorilor de a beneficia de vechea cotă redusă de TVA înainte de modificările fiscale, dar și de un volum record de credite ipotecare aprobate.
Citește mai mult pe REAL ESTATE MAGAZINE:
https://realestatemagazine.ro/2025/09/sectorul-3-conduce-topul-vanzarilor-rezidentiale-in-august/


