DN 2L Soveja – Lepsa: lucrarile vor fi receptionate

DN 2L Soveja – Lepsa: lucrarile vor fi receptionate

Sectorul de drum național al DN 2L, dintre Soveja și Lepșa, modernizat după o investiție de amploare, va fi recepționat miercuri, a anunțat DRDP Buzău.

Proiectul a inclus lucrări de lărgire a părții carosabile și amenajarea trotuarelor și a acostamentelor.

Pe traseu au fost construite două poduri noi, destinate fluidizării traficului și creșterii siguranței rutiere.

De asemenea, au fost ridicate opt viaducte de coastă care asigură stabilitatea drumului în zonele dificile de relief.

În ultima etapă, constructorii au aplicat marcaje antiderapante și treceri pentru pietoni la ieșirea spre DN 2D.

Drumul național va avea o parte carosabilă cu două benzi de circulație de câte 3 metri lățime fiecare, acostamente de câte 1 metru și benzi de încadrare de câte 0,25 metri. De asemenea, pe un tronson de 1,205 kilometri vor fi amenajate trotuare cu lățimea de 1,2 metri pe fiecare parte a drumului.

Lucrările au fost executate de asocierea Lemacons SRL – Citadina 98 SA – Trameco SA, pe un traseu cu o lungime de 16,23 kilometri.

Citește mai mult pe Arena Constructiilor:

https://arenaconstruct.ro/dn-2l-soveja-lepsa-lucrarile-vor-fi-receptionate/